כיצד לטפל נפשית

כיצד ניתן לטפל נפשית בנפגעי כתות?

כאשר אדם מצליח לצאת מהכת אליה השתייך, , כפי שראה רמי פלר פעמים רבות, הוא מתמודד לרוב עם מצב נפשי לא פשוט כלל. חווית הטראומה יחד עם תחושת האשמה, הערכה עצמית ירודה וכעס, נפוצים מאוד בקרב יוצאי כתות, ועלולים להוביל את הנפגע לדיכאון, התבודדות חברתית ואף אובדנות. לכן, חשוב מאוד לעודד את האדם שיצא מהכת לגשת לטיפול נפשי. הטיפול יסייע לאדם להשתלב מחדש בחברה אחרי שהיה מנותק ממנה זמן רב, מבין יותר טוב את המהות וההבדלים בין אמונה וכתות, לחזק את בטחונו העצמי, לתכנן את העתיד, ולפתח גישה פחות שיפוטית כלפי עצמו וכלפי הסובבים אותו. ישנם כמה טיפולים נפוצים עבור נפגעי כת וכמה מהם לפניכם:

טיפול משפחתי
זהו הטיפול הנפוץ ביותר עבור נפגעי כת. כשאנו מדברים על נפגעי כת, אי אפשר שלא לציין את המחיר הנפשי שהמשפחה של יוצא הכת משלמת. ראשי הכת מצליחים פעמים רבות לנתק את אנשי הכת ממשפחתם, בטוענות שווא ובאמצעות מניפולציות שקריות. חשוב מאוד שהמשפחה לא תתנתק מנפגע הכת, תעניק לו אהבה ותמיכה, ותימנע מויכוחים וביקורת כלפיו. זאת משום שניתוק הקשר המשפחתי יגרום לאותו אדם להרגיש שאין לו לאן לחזור, ויקרב את האדם עוד יותר לכת. כאשר אדם יוצא מהכת, לא תמיד הוא מצליח ויודע איך להתחבר מחדש לבני משפחתו. הוא עלול להרגיש פחד מדחייה, מכעס מביקורתיות ושיפוטיות, מצד משפחתו. לכן, טיפול משפחתי המפגיש את נפגע הכת עם בני המשפחה שלו, יכול לעזור לאיחוד המשפחה מחדש ולבניית הקשר המשפחתי ממקום טוב יותר. הטיפול מסייע להעניק תמיכה נפשית ואהבה מצד המשפחה, המסייעת לו להישאר בקשר עם משפחתו.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי
טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) היא שיטת טיפול יעילה ומוכחת מחקרית, שמטרתה לשנות את דפוסי החשיבה וההתנהגות אצל המטופל וכך לשפר את חייו. במסגרת הטיפול, בוחנים את אופן החשיבה של המטופל, ומנסים לשנות עיוותי מחשבה בעייתיים שאינם משרתים אותו וגורמים לו לנזקים. בניגוד לטיפול פסיכותרפי המתמקד בעבר, טיפול CBT ממוקד יותר בהווה והוא לרוב קצר יותר (משך טיפול CBT הוא בין 10 ל-12 מפגשים). CBT הוכח כיעיל בטיפול במגוון בעיות נפשיות כמו דיכאון וחרדות, ומטרתו לסייע לנפגעי הכת לחזק את תחושת הערך העצמי שלהם ולהיפטר מתפיסות שליליות לגבי עצמם.

טיפול פסיכולוגי
טיפול פסיכולוגי צולל לעומק הבעיות הרגשיות עמן מתמודד נפגע הכת, כדי להבין מדוע למעשה נמשך לכת. המטופל יושב עם הפסיכולוג, משתף אותו ברגשות שלו ובאירועים שחווה וכך מצליח לעבד את הטראומה שעבר במסגרת הכת. מטרת הטיפול היא להשיג שינוי רגשי, חשיבתי והתנהגותי על מנת לצמצם את הסבל של המטופל והמצוקה שהוא חש, ומסייע להעלאת המודעות העצמית, הצמיחה וההתפתחות האישית. חשוב לדעת כי קיימות מגוון רחב של שיטות פסיכולוגיות כמו הגישה הפסיכואנליטית של זיגמונד פרויד. לפי גישה זו, כל המעשים והמחשבות שלנו נובעים מתוך התת מודע, ויש לטפל בתת מודע שלנו כדי להביא לריפוי הנפש. חשוב להבין מהי השיטה הפסיכולוגית שהמטפל מציע ולבחון האם היא מתאימה לנפגע הכת.

טיפול קבוצתי
זהו טיפול שמקובל יותר בחו"ל, הנערך במסגרת של קבוצה הכוללת כמה נפגעי כת אחרים (ממגוון רחב של כתות). טיפול קבוצתי מאפשר למטופלים לשתף בתחושות שלהם ובמה שעבר עליהם, ועוזר ליוצא הכת להרגיש שהוא לא לבד ושישנם אחרים שיכולים להבין אותו ולהזדהות עם מצבו. בנוסף לכך, הטיפול הקבוצתי מהווה הזדמנות לחדד את הכישורים החברתיים של הנפגע בסביבה בטוחה, וללמוד מהנפגעים האחרים דרכי התמודדות שיעזרו לו להתמודד עם הקשיים שהוא חווה.

אם אתם לא בטוחים מהו הטיפול המתאים ביותר ליקירכם, כדאי להתייעץ עם איש מקצוע ולבחור את שיטת הטיפול המתאימה ביותר. חשוב לבדוק המלצות על כל שיטת טיפול ומטופל, ולהעדיף מטפל שיש לו ניסיון בטיפול בנפגעי כת. בעזרת טיפול נפשי נפגעי הכת יכולים לאחות מחדש את השברים, לצמוח מהכאב, להרים ראש ולחיות חיים טובים יותר ומלאי משמעות.