3 כתות מסוכנות

לאורך ההיסטוריה צמחו כתות שונות ומשונות. כבר בתקופת בית שני (538 לפני הספירה ועד 136 לספירה) התנהלה לה כת מדבר יהודה. אנשי הכת שהתגוררו בקומראן – אתר בצפון מערב ים המלח, חיו חיי פרישות. הם תפסו את עצמם כ"בני האור" ואת שאר בני ישראל והעולם ראו כ"בני החושך". נאסר עליהם לקבל מתנות מהאנשים שמחוץ לכת ללא אישור וכל מי שהצטרף לכת נדרש למסור את כל רכושו והונו.

אבל לא צריך ללכת רחוק. גם בימינו פועלות כתות רבות הגורמות לנזקים רבים למצטרפי הכת ולבני משפחתם. ישנן כתות שטרם נחשפו ומצליחות בינתיים לפעול בסתר, אך כתות רבות אחרות התגלו במהלך השנים. הכתות הגדולות בעולם הן כתות בינלאומיות כמו סיינטולוגיה, הארי קרישנה, מדיטציה טרנסנדנטלית וכו', שיש להן חברים בארצות שונות, ביניהן ישראל. במאמר זה החלטנו להתמקד ב-3 כתות מסוכנות ומפורסמות שהתפתחו בישראל:

הכת של גואל רצון

אחת מהכתות המפורסמות ביותר בארץ היא הכת של גואל רצון. רצון (בן 70 כיום), הנהיג כת של נשים וילדיהן בשכונת התקווה בתל אביב. כבר בסוף שנות ה-80, בעודו נשוי ואב לחמישה ילדים, הוא החל למשוך אליו נשים רבות אחרי שהתפרסם כהילר והציג את עצמו כמומחה בתורת הקבלה. הוא התגורר עם 21 נשים שתפקדו כמו בנות הזוג שלו, הביא איתן לעולם 49 ילדים ושיעבד וניצל את נשותיו. הנשים, שראו בו כ"משיח", התנהלו לפי מערכת חוקים נוקשה. הן העבירו לידיו את הכסף שהרוויחו בעבודות משק בית ומקצבאות ביטוח לאומי, והיו נתונות למרותו. חלק מהנשים העריצו אותו וקעקעו על גופן את שמו. אחת מהנשים שחייתה ב"הרמון" של רצון, ניסתה להתאבד כמה וכמה פעמים. הוא אף איים עליה שאם תעזוב אותו הוא יפגע בה. הכת של גואל רצון התנהלה במשך 20 שנה כאשר המרכז לנפגעי כתות של רמי פלר פעל לחשוף אותה, עד שבשנת 2010 אחת מנשותיו הגישה תלונה במשטרה נגד גואל רצון בסיוע המרכז לנפגעי הכתות. בשנת 2014 הוא הורשע בעבירות אונס ובעילה אסורה בהסכמה נגד הנשים ובנותיו, ונשפט ל-30 שנות מאסר.

הכת של אליאור חן

אליאור חן, שזכה לכינוי "הרב המתעלל", הפעיל את הכת שלו בתחילת שנות האלפיים. הוא עסק בקבלה מעשית והציג את עצמו כמומחה בחינוך ילדים. אם לשמונה פנתה אליו והתייעצה איתו לגבי חינוך ילדיה, והוא החליט לקחת אותם תחת חסותו. הוא הנהיג שיטות חינוך אכזריות ומעוותות שכללו אכילת צואה, כליאה במזוודה, שריפת איברים, כפיתה בחבלים ומכות. הורים אחרים אימצו את השיטות שלו, עד שבשנת 2008 שניים מהילדים אושפזו בבית חולים במצב קשה. אליאור חן נתפס ונשפט ל-24 שנות מאסר. כיום נפגעי הכת של אליאור חן, אותם הילדים שגדלו והתבגרו, מוגדרים כנכים בגלל הטראומה הנפשית שחוו. הם הגישו תביעות פיצויים נגד חן ובימים אלה מתנהלות התביעות נגדו.

הכת של ריקי שחם

ריקי שחם, שידועה בכינוי "הקיסרית מצהלה", הייתה הילרית ואסטרולוגית. היא הקימה מכון ללימודי פילוסופיה, טענה שהיא אחת מחמש קיסריות היקום, ומשכה אליה אנשי עסקים ואקדמאיים מאזור רמת השרון ותל אביב שהיו במצוקה רגשית. שחם העבירה לחברי הכת שיעורים רוחניים ודרשה בתמורה "מנחות" בדמותם של מיליוני שקלים, רכבים, אחוזות יוקרה וחופשות בחו"ל על חשבונם. היא הצליחה לנתק את חברי הכת ממשפחתם והתעמרה בהם רגשית באמצעות מודל של שכר ועונש. כך, הפכה שחם לאישה עשירה מאוד. בשנת 2009 הוגשו נגדה תביעות על ידי חברי כת לשעבר, אך הכת המשיכה להתקיים. שמה של שחם עלה שוב לכותרות בשנת 2016 כאשר עורכת הדין איה לביא נעצרה בחשד שגנבה מיליוני שקלים מכספי נאמנות והעבירה אותם לכת של שחם שבה היא חברה.