ההבדל-בין-דת-לכתות

החיבור של הציבור הישראלי לדת היהודית הוא חיבור רגשי וסימבולי עם משמעויות עמוקות מאוד. מרבית הישראלים גאים מאוד ביהדותם ומשתדלים לשמור לכל הפחות על כמה מצוות, גם אם הם אינם מגדירים את עצמם כדתיים או חרדים. הרוב המוחלט של הישראלים לא אוכל מאכלים לא כשרים, חוגג את החגים, צם ביום כיפור ועוד. יש הרבה מאוד דברים יפים בדת, בין אם מדובר ביהדות, באיסלאם, בנצרות או בכל דת אחרת, אך בחלק מהמקרים, אנשים נוטים להתבלבל בין הדת והטוב שהיא מביא איתה, לבין כתות.

כת ודת – דברים שונים לחלוטין

קל מאוד לטעות ולהשוות בין אמונה וכתות, לבטח עבור אנשים שלא קרובים לדת. קווי הדמיון נוגעים אך ורק לאמונה אבסולוטית, אך למעשה, מדובר בשני דברים שונים לחלוטין, כאשר כת יכולה להפוך ולהיות מסוכנת בין רגע. המונח "כת" אינו מתייחס כלל וכלל לדת, והוא קשור יותר לתנועה חברתית שנוצרת בעקבות מחויבות מסוימת למנהיג כריזמטי או אידיאולוגיה, שהיא לרוב קיצונית. יש הרבה אנשים שהצליחו לסחוף אחריהם כמות גדולה של אנשים, וחלק מהרעיונות שלהם היו מאוד מסוכנים, כמו הכת של גואל רצון, הסיינטולוגיה וכמובן כת השטן המוכרת.

להיסחף אחר מנהיג כריזמטי

כתות רבות נוסדות על ידי מנהיג כריזמטי שמצליח לסחוף אחריו הרבה מאמינים. ההבדל הגדול בין דתות לכתות בנושא זה הוא שמנהיג הכת הוא גם לרוב זה שבנה את הכת, ייצר את הרעיון הרוחני של הכת, וגם יכול לבצע בה שינויים כראות עיניו כאשר אין על דבריו שום מחלוקת או עוררין. המאמינים הולכים שבי אחרי המנהיג ולא מפעילים שיקול דעת בסיסי שיכול לחלוק מעבר לכך כל הכסף שהכת מצליחה לגייס מגיע בסופו של דבר אל המנהיג מה שמייצר מנגנון של הונאה אשר משעבד אנשים ולמעשה משרת את מנהיגה

נפגעי הכתות

יש המון סוגים של כתות כיום בכל רחבי העולם, כפי שמעיד רמי פלר כאשר חלקן קיצוניות יותר ופחות. חלק מהכתות אף נוגעות בנושאים דתיים, אך הן לא קשורות לדת בשום פנים ואופן. הדתות השכיחות בעולם אלו דתות שנוצרו לפני אלפי שנים, ואנשים נולדו לתוכם, בעוד כתות באות והולכות. יש הרבה מאוד נפגעי כתות בעולם, וזוהי בעיה נפוצה מאוד, בעוד אנשים אשר מאמינים בדת בצורה אמיתית ובריאה, יכולים רק להרוויח.